خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل فرصت های سرمایه گذاری تماس با استاندار
صفحه اصلی > اخبار سايت 
زمان انتشار: 1399/8/24 - ساعت: 12:20

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم خبرداد:

استقرار نظام برنامه ریزی در حوزه اجتماعی و فرهنگی استان قم

استقرار نظام برنامه ریزی در حوزه اجتماعی و فرهنگی استان قم

با اشاره به بلند مدت بودن سند تحول اجتماعی و فرهنگی، افزود: انتظار می رود در راستای این سند نظام برنامه ریزی اجتماعی در سطح دستگاه های اجرایی استان نهادینه شود.

در خصوص عملکرد دفتر امور اجتماعی و فرهنگی طی نیم سال ابتدایی سال بیان کرد: به طور کلی اقدامات این دفتر در دومحور آسیب ها و مسائل اجتماعی و توسعه مشارکت تشکل های اجتماعی دنبال می شود.
وی در خصوص رسالت دفتر امور اجتماعی استانداری اظهار کرد: قبل از برنامه ریزی جهت اجرای طرح های اجتماعی و فرهنگی در گام اول به آسیب شناسی کلی در خصوص مشکلات و آسیب های استان پرداخته شد.
ملک زاده در ادامه تصریح کرد: عدم برنامه ها و اسناد کلان در سطح استان کاملا محسوس است که در این راستا اقدام به تدوین سند راهبردی تحول اجتماعی و فرهنگی استان صورت پذیرفته است.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم با اشاره به بلند مدت بودن سند تحول اجتماعی و فرهنگی، افزود: انتظار می رود در راستای این سند نظام برنامه ریزی اجتماعی در سطح دستگاه های اجرایی استان نهادینه شود.
ملک زاده در خصوص محتوای سند تحول اجتماعی و فرهنگی، عنوان کرد: تاکید اصلی در این سند همواره پیشگیری های لازم در حوزه اجتماعی و فرهنگی و همچنین ارتقاء دانش اجتماعی است.
وی در خصوص فاز اجرایی این طرح بیان کرد: بر اساس سند ششم توسعه و طرح تقسیم کار ملی کنترل کاهش آسیب های اجتماعی، تکالیف تمام دستگاه ها در خصوص اجرای این طرح مشخص شده و در هر دستگاه یک نفر به عنوان مسئول هماهنگی امور اجتماعی و اجرای سند تحول تعیین شده است.
ملک زاده در بیان اقدامات انجام شده در برنامه های عملیاتی کنترل و کاهش آسیب های اولویت دار عنوان کرد: ۵ برنامه در این طرح به عنوان اولویت در استان مطرح شده است که شامل برنامه های عملیاتی کاهش طلاق و تحکیم خانواده-کنترل و کاهش حاشیه نشینی-کنترل و کاهش مفاسد اخلاقی-کنترل و کاهش خشونت و کنترل تصادفات و ارتقای فرهنگ ترافیکی می شود.
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه آسیب های مرتبط با نهاد خانواده و طلاق، تصریح کرد: راه اندازی کلینیک خانواده با هدف آموزش قبل، حین و بعد از ازدواج به ویژه ۵ سال اول از اقدامات موثر در این حوزه است.
ملک زاده در خصوص آسیب های مناطق حاشیه نشینی در استان قم، بیان کرد: در این زمینه راه اندازی دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در مناطق امین آباد و شهر قائم که با همکاری جهاد دانشگاهی همراه بود، صورت پذیرفت؛ همچنین جهت تجهیز مراکز اجتماعی و فرهنگی محلات حاشیه نیز اعتبارات لازم تخصیص یافت.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم، جهت کنترل و کاهش خشم در استان، از همکاری استانداری با اداره دادگستری خبر داد و بیان کرد: امید می رود با تدابیر اندیشیده شده در این زمینه شاهد کاهش مفاسد اخلاقی نیز در استان باشیم.
ملک زاده همچنین از وضعیت تصادفات در استان قم ابراز نگرانی کرد و افزود: برنامه ای جامع جهت کنترل و کاهش تصادفات با همکاری پلیس راهور جهت ارتقای فرهنگ ترافیک و بهبود زیرساخت های فنی ترافیکی استان طراحی و تصویب شده است.
وی از فعالیت مستمر ۴کارگروه تخصصی ذیل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خبر داد و اظهار کرد: فعالیت این ۴کارگروه با محوریت موضوعاتی از قبیل کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، زن و خانواده متعالی، امور فرهنگی حجاب و عفاف و سلامت و امنیت غذایی دنبال می شود.
ملک زاده در ادامه در بیان اقدامات دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم در خصوص پیشگیری و کنترل کرونا تصریح کرد: در این دوران اقدام به جلب مشارکت تشکل های مردم نهاد در مقابله با کرونا و آموزش شهروندان نیز صورت گرفته است.
وی در ادامه اظهارکرد: همچنین اکیپ های نظارتی جهت نظارت بر اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی جهت پیشگیری از ویروس کرونا تشکیل شده اند.
ملک زاده در پایان با اشاره به سایر اقدامات این دفتر، از وجود کمیته بیماران خاص، ستاد ساماندهی متکدیان، کمیته نظارت بر اجرای قانون حایت از اطفال و نوجوانان، کمیته برنامه استراتژیک کنترل ایدز خبر داد و گفت: علاوه بر طرح های ذکر شده همواره پیگیری های موردی در خصوص رسیدگی به آسیب های اجتماعی در دفتر امور اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار می گیرند.

شناسه خبر: 22305      تعداد بازدید: 111

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    روزکاری استاندار قم- شنبه مورخ 18-02-1400 روزکاری استاندار قم- شنبه مورخ 18-02-1400 روزکاری استاندار قم- پنج شنبه مورخ 16-02-1400 روزکاری استاندار قم- پنج شنبه مورخ 16-02-1400 روزکاری استاندار قم- چهارشنبه مورخ 15-02-1400 روزکاری استاندار قم- چهارشنبه مورخ 15-02-1400 روزکاری استاندار قم- شنبه مورخ 11-02-1400 روزکاری استاندار قم- شنبه مورخ 11-02-1400
یادداشت ها