خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل تماس با استاندار آب و هوا
صفحه اصلی > اخبار سايت 
زمان انتشار: 1401/4/1 - ساعت: 18:39

پیش‌بینی افزایش روزهای آلوده در قم/لزوم رعایت نکات بهداشتی در روزهای غبارآلود

پیش‌بینی افزایش روزهای آلوده در قم/لزوم رعایت نکات بهداشتی در روزهای غبارآلود

مدیرکل مدیریت بحران استان قم با اشاره به اینکه با ادامه روند کنونی، قطعاً روزهای ناسالم بیشتری در فصل تابستان خواهیم داشت، بر ضرورت اقدام سریع و کارشناسی شده برای مقابله با این ابر بحران تأکید کرد

به گزارش روابط عمومی استانداری قم، محسن اوروجی در جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا در اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قم گفت: در حال حاضر با کوچک‌ترین وزش باد، گردوغبار هوای شهر قم را در وضعیت ناسالم قرار می‌دهد که این مسأله بسیار جدی است که باید موردتوجه قرار بگیرد. 

وی با بیان اینکه در سال‌های پرباران و کم باران، وضعیت خیزش گردوغبار در استان قم نیز تا حدودی تغییر پیدا می‌کند، اظهار داشت: آنچه مسلم است مهم‌ترین عامل بروز پدیده و گردوغبار در شهر قم، خشکسالی های مستمر و کم‌آبی است. 

مدیرکل مدیریت بحران استان قم از کمبود ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا و تجهیزات هواشناسی در استان نیز انتقاد کرد و گفت: کمبود این امکانات و تجهیزات، منجر به عدم پیش‌بینی به‌موقع و تحلیل درست داده‌ها می‌شود که این معضل باید از طریق سازمان‌های ملی برطرف شود. 

وی با اشاره به اینکه با ادامه روند کنونی، قطعاً روزهای ناسالم بیشتری در فصل تابستان خواهیم داشت، بر ضرورت اقدام سریع و کارشناسی شده برای مقابله با این ابر بحران تأکید کرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط باید با همکاری و هماهنگی، اقدام مناسبی را در جهت مقابله با پدیده گردوغبار انجام دهند. 

اوروجی، نبود دستورالعمل مشخص متناسب با شرایط اقلیمی استان قم برای عمل در هنگام آلودگی هوا ناشی از گردوغبار را موردتوجه قرار داد و گفت: شرایط قم با توجه به هم‌جواری با دریاچه نمک و کانون‌های فعال گردوغبار در مرکز کشور، بسیار خاص است باید تصمیم مناسب در این رابطه اتخاذ شود. 

وی با بیان اینکه آلودگی روزهای گذشته ناشی از نزدیک‌ترین کانون گردوغبار به شهر قم بوده است، تصریح کرد: کارشناسان دستگاه‌های اجرایی از مناطق مستعد و کانون‌های القاء گردوغبار بازدید کرده و گزارش روشن و مشخص خود را ارائه خواهند داد. 

مدیرکل مدیریت بحران استان قم در پایان با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر وقوع گردوغبار در صبح فردا، تأکید کرد: شهروندان ضمن استفاده از ماسک، از ترددهای غیرضرور به‌شدت پرهیزکرده و از انجام هرگونه ورزش‌های هوازی و سنگین خودداری کرده و فعالیت‌های معدنی و عمرانی آلاینده به‌ویژه سنگ‌کوبی‌ها و معادن شن و ماسه تعطیل شود.

شناسه خبر: 25190      تعداد بازدید: 336

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار استاندار قم با دانشجویان دیدار استاندار قم با دانشجویان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم
یادداشت ها