خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل تماس با استاندار آب و هوا
صفحه اصلی > اخبار سايت 
زمان انتشار: 1399/5/16 - ساعت: 8:6

استاندار قم خبر داد:

رونمایی المان طرح ملی «فهما» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

رونمایی المان طرح ملی «فهما» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دکتر بهرام سرمست استاندار قم از رونمایی المان و نماد طرح ملی پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران(فهما) با حضور سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در قم خبر داد.

دکتر بهرام سرمست استاندار قم از رونمایی المان و نماد طرح ملی پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران(فهما) با حضور سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در قم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی استانداری قم، دکتر بهرام سرمست با بیان اینکه استان قم در میان سایر استان‌ها ازنظر فرهنگی و هنری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: شهر مقدس قم ام‌القری جهان اسلام بوده و می‌توان حتی از آن به‌عنوان پایتخت فرهنگی ایران اسلامی نام برد.

وی در ادامه از رونمایی المان و نماد طرح ملی پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران(فهما) خبر داد و گفت: المان این طرح روز پنجشنبه این هفته(16 مرداد) با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی خواهد شد.

استاندار قم با بیان توضیحاتی پیرامون رویداد ملی «فهما» ابراز کرد: این رویداد مخفف فرهنگ و هنر مساجد ایران است و در راستای معرفی فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی مساجد از سوی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور و طراحی و دنبال شده است.

دکتر سرمست افزود: کانون‌های مساجد یکی از مجموعه‌های فرهنگی هنری کشور است که به برکت نظام جمهوری اسلامی از سال 1371 راه‌اندازی شده و در حال حاضر، بیش از 25 هزار کانون فرهنگی در مساجد سراسر کشور فعال است که فرصتی برای حرکت‌های عظیم فرهنگی،هنری و دینی در مساجد است.

وی تاکید کرد: در همین راستا ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد از سال 1396 سامانه فعالان مسجد را ایجاد کرد تا اطلاعات تمام کانون‌های فرهنگی هنری به تفکیک در آن ثبت شود و در گام بعدی طرح رویداد ملی فهما مطرح شد که اکنون در حال اجرا است.

وی عنوان کرد: شناسایی و معرفی ظرفیت‌های بالای فعالان مسجد، بهره‌مند شدن کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از الگوهای برتر شناخته‌شده ، دیده شدن حرکت‌هایی که در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اتفاق می‌افتد، اشتراک‌گذاری تجارب فعالان مساجد، ایجاد منبعی عظیم برای تولید دانش‌های بومی، ارتقای توان شناسایی نیازها و حل مسائل و مشکلات فرهنگی اجتماعی، کمک به سیاست‌گذاران و مدیران فرهنگی کشور برای تصمیم‌گیری صحیح و دقیق و... ازجمله مهم‌ترین اهداف طرح ملی فهما در کشور هستند.

استاندار قم گفت: طرح ملی «فهما» در قالب شاخص‌های هشت‌گانه «قرآن و عترت، شبکه‌سازی و ساماندهی، هنر متعالی، کتاب و کتاب‌خوانی، مناسبت‌های ملی و مذهبی، فضای مجازی و رسانه، غنی‌سازی اوقات فراغت و خلاقیت و نوآوری» باهدف ارزیابی و رتبه‌بندی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اجرا می‌شود.

دکتر سرمست در پایان با بیان اینکه با رونمایی این المان شهر مقدس قم به‌عنوان پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران انتخاب می‌شود، خاطرنشان کرد: استان قم تا امروز بالاترین امتیاز را در طرح ملی فهما دارا بوده است.

 

شناسه خبر: 21818      تعداد بازدید: 1283

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    مراسم گرامیداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان استانداری و واحد های تابعه مراسم گرامیداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان استانداری و واحد های تابعه بازدید سرزده استاندار قم از روستای پاچیان شهرستان جعفرآباد بازدید سرزده استاندار قم از روستای پاچیان شهرستان جعفرآباد نظارت میدانی استاندار قم بر بازسازی روستاهای سیل زده نظارت میدانی استاندار قم بر بازسازی روستاهای سیل زده بازدید استاندار و جمعی از مدیران از رویداد هم افزایی مدیریت ایران بازدید استاندار و جمعی از مدیران از رویداد هم افزایی مدیریت ایران
یادداشت ها