خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل تماس با استاندار آب و هوا
صفحه اصلی > اخبار سايت 
زمان انتشار: 1402/9/14 - ساعت: 18:22

استاندار قم ؛

مقالات، بیش از ارتقای رتبه علمی افراد باید به ارتقای کشور منجر شود

مقالات، بیش از ارتقای رتبه علمی افراد باید به ارتقای کشور منجر شود

استاندار قم بر لزوم توجه هرچه بیشتر به پژوهش های دانش بنیان کارکردمحور برای حل مسایل کلان در راستای تعمیق دانشگاه و صنعت تاکید کرد.

 

استاندار قم:

مقالات، بیش از ارتقای رتبه علمی افراد باید به ارتقای کشور منجر شود

استاندار قم بر لزوم توجه هرچه بیشتر به پژوهش های دانش بنیان کارکردمحور برای حل مسایل کلان در راستای تعمیق دانشگاه و صنعت تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری قم، دکتر سیدمحمد آقا میری عصر امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر استان در دانشگاه قم، گفت: ارتباط موثر و همه جانبه دانشگاه و صنعت، یکی از مهمترین آرزوهای شخصی من است و امیدوارم روزی شاهد عینی شدن این ارتباط باشیم.

وی افزود: مشکلات کشور باید به دست نخبگان علمی کشور حل شود. اگر نفت سرمایه زیر زمین ما است، نخبگان و نیروهای مولد و عالم و فعال کشور نیز سرمایه روی زمین کشور هستند که باید از آنها صیانت کرد و به همه آنها نیز افتخار می کنیم.

وی بیان کرد: توجه به نخبگان کشور، منجر به توسعه هرچه بیشتر کشور می شود؛ هرجایی که خوداتکا شدیم و به نیروهای نخبه خود اعتماد کرده و به خداوند توکل کردیم کارهایی کردیم که دنیا را به حیرت وا داشته است. اجرای عملیات نصب سکوی نفتی که سه شرکت خارجی از اجرای آن دست کشیدند یکی از ثمرات همین اعتماد است.

استاندار با بیان این مطلب این گونه پروژه ها، تابلوی موفقیت اعتماد به جوانان نخبه و میوه شیرین پیوند عمیق صنعت و دانشگاه است، افزود: اقتصاد مقاومتی در بستر چنین بافتی شکل می گیرد. 

وی با انتقاد از جریان مقاله نویسی های بی اثر بیان کرد: مقاله هایی که به درد کشور نخورد و در هیچ عرصه علمی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و... کاربردی نداشته باشد و تنها به ارتقای درجه علمی یک پژوهشگر ختم شود اثری برای کشور ندارد. مقاله ها باید موجب ارتقای کشور شود نه رتبه علمی.

آقامیری بیان کرد: سرفصل های تکراری و کم شدن بار علمی دروس و رویدادهای علمی، اهمیت بیش از حد به نمره گرفتن به جای افزایش کیفیت بار آموزشی، بها دادن بیش از حد به مدارک تحصیلی به جای اهمیت دادن به جریان نخبگی، گرفتار کردن نخبگان واقعی در گیرودار دیوان سالاری و... از جمله مواردی هستند که مانع رشد جریان نخبگی در کشور و عدم موفقیت در عرصه پژوهش منتج به طرح های قوی و غنی و کاربردی کشور می شود. 

استاندار قم گفت: طرح های مطالعاتی، فرصت های مطالعاتی و ارتقای رتبه و رتبه بندی پژوهشی باید بر اساس معیارهای عینی ناظر به حل مساله در عرصه های مختلف دنبال شود. در این زمینه نیازمند برنامه ریزی هدف مند هستیم. 

وی در پایان با ذکر این مطلب که در قم باید به یک مدل شاخص کیفی در عملیاتی کردن بایسته های پژوهش های راهگشار برسیم بیان کرد: معوقات چند صد هزار میلیاردی به این دلیل تولید می شود که طرح مطالعاتی و کیفی برای اعطای این تسهیلات وجود ندارد. بسیاری از این سرمایه ها به جای توسعه شرکت های دانش بنیان و رشد صنعتی و اقتصادی کشور صرف ساختمان سازی شده اند. در این حال شاهد هستیم که یک جوان نخبه کارآفرین ما برای دریافت حمایت با مانع برخورد می کند.

 

شناسه خبر: 28381      تعداد بازدید: 287

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    اطلاعیه شماره ۲۴ ستاد انتخابات کشور - عکس دار بودن شناسنامه الزامی نیست اطلاعیه شماره ۲۴ ستاد انتخابات کشور - عکس دار بودن شناسنامه الزامی نیست اعلام غیر حضوری شدن مدارس و تغییر ساعات ادارات اعلام غیر حضوری شدن مدارس و تغییر ساعات ادارات بازدید میدانی دکتر آقامیری از مسیر پیامبر اعظم به سمت مسجد مقدس جمکران و بررسی شیوه خدمت رسانی موکب ها به زائرین بازدید میدانی دکتر آقامیری از مسیر پیامبر اعظم به سمت مسجد مقدس جمکران و بررسی شیوه خدمت رسانی موکب ها به زائرین  اطلاعیه شماره ۱۵ ستاد انتخابات کشور  اطلاعیه شماره ۱۵ ستاد انتخابات کشور
یادداشت ها