خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل فرصت های سرمایه گذاری تماس با استاندار
صفحه اصلی > اخبار سایت 
زمان انتشار: 1399/10/11 - ساعت: 17:13

از هندوانه در بسته تا غیرت آذری ها در سه شنبه های اقتصادی استاندار

از هندوانه در بسته تا غیرت آذری ها در سه شنبه های اقتصادی استاندار

استاندار قم با حضور در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از بخش های مختلف این منطقه بازدید و علاوه بر افتتاح دو کارخانه از واحد تعطیل شده سامان موتور نیز بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا از قم، بهرام سرمست که هر هفته سه شنبه ها در قالب برنامه سه شنبه های اقتصادی راهی مناطق اقتصادی قم می شود، این هفته نیز با تیم کارشناسی خود مسیر منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان را در پیش گرفت.

سرمست بازدید اولش را از یک کارخانه تولید ظروف فلزی آشپزخانه آغاز کرد و این واحد را به افتتاح رساند، شرکت صنایع آذرخش استیل پارسیان تجارت که به عنوان اولین تولید کننده انواع کارد و چاقوی آشپزخانه با فن آوری روز دنیا در ایران بود.

این کارخانه با ظرفیت 800 تن در سال و سرمایه گذاری 200 میلیارد ریالی به بهره برداری رسیده که 20 جوان را نیز صاحب شغل کرده است.

استاندار از بخش های مختلف این کارخانه بازدید کرد و با در دست گرفتن کارد آشپزی و ساتور ویژه آشپزخانه نشان داد، از پس کارهای خانه بر می آید و می تواند غذایی درست کند.

سرمست که از ابتدای کرونا نشان داده توجه ویژه ای به سلامت و رفع مشکلات بهداشت و درمان استان دارد، در این بازدید هم به فکر سلامت مردم بود و کارخانه تولید ماسک نوایی را افتتاح کرد.

این کارخانه ماسک های تنفسی یکبار مصرف و دستگاه تولید ماسک را تولید کرده و از ویژگی های محصول آن این است که تولید ماسک با دستگاه های جوش و با مواد اولیه استاندارد انجام می شود.

ظرفیت این کارخانه به گونه ای است که می تواند 10 میلیون ماسک و 100 عدد دستگاه تولید ماسک را در سال تولید و در اختیار مردم قرار دهد.

این کارخانه با سرمایه گذاری 50 میلیارد ریال و با اشتغالزایی برای 31 نفر فعالیت خود را آغاز کرد که به عنوان یکی از مجموعه های سلامت محور قم فعال است.

از ویژگی های منحصر به فرد این کارخانه تولید ماسک با رنگ های مختلف و همچنین طبق سلایق متنوع بود که مورد توجه سرمست نیز قرار گرفت، این کارخانه همچنین در تولید ماسک برای کودکان نیز قدم های خوبی برداشته بود که استاندار به این موضوع نیز اشاره کرد و این نوع نگاه را ستودنی عنوان کرد.

در حاشیه بازدید از این کارخانه، مسئولان آن درخواست هایی نیز از سرمست داشتند که البته استاندار قول مساعد برای رفع آنها را داد.

در ادامه سفر اقتصادی استاندار، بازدید از شرکت سامان موتور بود، شرکتی که هفت سال است در بلاتکلیفی مانده و راکد است، شرکتی که استارت خودروهایی از جمله تندر، پژو، تیبا و... را تولید کرده و شرکت های خودروسازی داخل کشور، از مشتری های پروپاقرص آن بودند.

سالن های خالی و خاک گرفته و بدون کارگر، اشک هر آدمی را در می آورد، استاندار هم نتوانست جلوی بغض خودش را بگیرد و هنگامی که مسئول کارخانه در حال توضیح دادن بود، اشک درون چشمانش حلقه زده بود، البته هر چند سعی کرد این موضوع را با کشیدن بالاتر ماسک و همچنین نگاه کردن به زمین، از چشم دوربین ها دور نگه دارد.

مسئول شرکت سامان موتور می گفت؛ کارگرهای این کارخانه بیکار شدند و بانک نیز هر کاری خواسته با ما کرده است و واقعا نمی توانیم کاری را پیش ببریم.

سرمست از مسئولان بانک خواست که هر چه سریعتر این پروژه را بررسی و به عنوان پروژه هایی که باید از رکود خارج شود، معرفی شود.

بعد از آن استاندار به محل کلنگ زنی مجتمع صنعتی 41 هکتاری گروه صنعتی سپهر فدک آریا رفت و کلنگ فاز اول این مجتمع را به زمین زد، مجتمعی که قرار است در فاز اول اقدام به تولید کاتد مس و انواع مقاطع و مفتول مسی کند.

همچنین در فاز دوم تولید انواع پروفیل در مقاطع مختلف، در فاز سوم به تولید انواع قطعات خودرو، در فاز چهارم به تولید انواع لوازم خانگی و در فاز پنجم نیز به تولید انواع مواد شوینده بپردازد.

برای این پروژه 2 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که تاکنون هزار و 500 میلیارد تومان ماشین آلات آن خریداری شده و در حال انتقال به منظقه است و در شش ماه آینده فاز اول آن به بهره برداری می رسد.

استاندار آذری زبان قم زمانی که در این پروژه حضور یافت با مسئولان آذری پروژه با زبان محلی خود به گفتگو پرداخت که البته این گفتگو به گونه ای بود که لبخند استاندار از زیر ماسک کاملا مشخص بود، سرمست گفت: آذری غیرت دارد و این حجم از پول را به قم آورده که قدردان آنها هستیم.

بعد از آن جلسه کارگوه تسهیل و رفع موانع تولید برگزار شد که صحبت اول، سرمست خطاب به مدیرانش بود که از آنها می خواست به سراغ کارخانه ها بروید و اگر مشکلی دارند برطرف کنید و نگذارید کار به تعطیلی بکشد.

سرمست همچنین از شکاف میان صنعت و دانشگاه انتقاد کرد، انتقادی که چندین بار است بیان می کند و هنوز مورد توجه قرار نگرفته، استاندار اینبار برای از بین رفتن این شکاف، خواستار راه اندازی کلینیک مشاوره ای در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان شد.

استاندار در ادامه صبحت های خود در سرمای زمستان، یادی از هندوانه کرد و گفت: باید از شرکت ها و واحدهای تولیدی که در حال فعالیت هستند و امتحان خود را پس داده اند حمایت کنیم، این واحدها هندوانه دربسته نیستند که ندانیم چه می کنند و چه کاری قرار است انجام دهند، بلکه باید از اینها حمایت کرده تا دچار رکود نشوند.

وی همچنین به جایگاه منطقه ویژه اشاره کرد و در لفافه خواست که باید این منطقه فعالانه تر عمل کند و نباید واحدهای بی سر و سامان داشته باشد.

 

شناسه خبر: 22514      تعداد بازدید: 242

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    روزکاری استاندار قم- پنج شنبه مورخ 25-10-99 روزکاری استاندار قم- پنج شنبه مورخ 25-10-99 روز کاری استاندار قم- چهارشنبه مورخ 24-09-99 روز کاری استاندار قم- چهارشنبه مورخ 24-09-99 روزکاری استاندار قم- سه شنبه مورخ 23-10-99 روزکاری استاندار قم- سه شنبه مورخ 23-10-99 روز كاري استاندار قم- دوشنبه مورخ 22-10-99 روز كاري استاندار قم- دوشنبه مورخ 22-10-99
یادداشت ها