خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل تماس با استاندار آب و هوا
صفحه اصلی > اخبار سايت 
زمان انتشار: 1402/3/3 - ساعت: 10:33

معاون استاندار قم تاکید کرد؛

وجود جمعیت جوان برابر با دسترسی آسان به نیروی کار/ اجرای سیاست های تشویقی برای جوانی جمعیت

وجود جمعیت جوان برابر با دسترسی آسان به نیروی کار/ اجرای سیاست های تشویقی برای جوانی جمعیت

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری با اشاره به تاثیر جوانی جمعیت بر حوزه کارآفرینی و کسب وکار گفت: با وجود جمعیت جوان دسترسی به نیروی کار برای کسب و کارها آسان تر شده و موجب گسترش آن خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری قم، سید مهدی قریشی در گفت وگو با خبرنگاران افزود: در حال حاضر در بسیاری از کشورهایی که با جمعیت سالمند مواجه شده‌اند شاهد هستیم که برای تامین نیروی کار خود مجبور به پذیرش و جذب نیروی انسانی از سایر کشور ها شده اند و حتی برای رفع این مشکل تسهیلات و جوایزی نیز مقرر نموده و در حقیقت مجبور به انجام هزینه های هستند.

به گفته وی؛ اگر نیروی کار کشور جوان باشد اولاً جوانی و پویایی آن باعث رشد تولید و خدمات خط خواهد شد و ثانیاً هزینه های مثل آموزش نیروی انسانی و خطاها کاهش خواهد یافت چرا که نیروی جوان یا آموزش های لازم را دیده و یا در دریافت آموزش ها و کسب مهارت ها خیلی سریعتر و بهتر از از نیروی سالمند عمل می کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم معتقد است؛ یکی از ویژگی های بارز و موثر در حوزه کارآفرینی موضوع خلاقیت و نوآوری است که این ویژگی عمدتاً در نیروهای جوان قابل مشاهده است است و اگر جوانی جمعیت را در جامعه شاهد باشیم قطعاً روند کارآفرینی متاثر از این مولف خواهد بود. موضوع ریسک پذیری نیز یکی از ویژگی های کارآفرینان است است که این شاخص نیز عمدتاً در نیروی جوان قابل مشاهده می باشد..

قریشی عنوان کرد: از سوی دیگر افزایش جمعیت در کشور باعث رشد نیاز به مصرف کالا و خدمات خواهد شد و بدین ترتیب رونق کسب و کارهای مختلف را در پی خواهد داشت و بدین ترتیب علاوه بر افزایش کسب و کارها، اشتغال نیز افزایش خواهد یاقت و باعث افزایش ثروت ملی و انتفاع کل جامعه خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم در پاسخ به این سؤال که برای ترغیب خانواده‌های قمی و به ویژه کارمندان چه سیاست‌های تشویقی اجرا شده است؟ عنوان کرد : برای گام نهادن به سمت جوانی جمعیت نیاز به اجرای یک سری سیاست‌های تشویقی است از جمله وام‌های فرزندآوری، تسهیلات برای خرید خودرو داخلی و زمین یا مسکن همچنین تسهیلاتی برای زوجین نابارور درنظر گرفته شده است.

قریشی در ادامه به تسهیلاتی برای مادران شاغل اشاره وگفت: برای مادران کارمند کاهش ساعت کار تا ۳۳ ساعت در هفته و برای مادران دارای فرزند زیر شش سال، اختصاص زمان شیردهی به نوزادان، کمک هزینه مهدکودک و... دیده شده است البته اینها حداقل‌ها است و سازمان‌ها می‌توانند برای تشویق کارکنان خود برنامه‌های دیگری نیز پیش بینی کنند که در بسیاری از دستگاه‌ها انجام شده است، مثل پرداخت تشویقی، پرداخت رفاهی مضاعف، هدیه‌های اختصاصی برای نوزادان متولد شده، مهم‌ترین این سیاست‌های تشویقی است که می‌توان نام برد.

شناسه خبر: 27181      تعداد بازدید: 118

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار صمیمی استاندار با فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در استانداری قم و واحد های تابعه به مناسبت اعیاد شعبانیه و گرامیداشت روز پاسدار و روز جانباز دیدار استاندار قم با دانشجویان دیدار استاندار قم با دانشجویان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهش وفناوری استان با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران استان جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قم
یادداشت ها