خانه میزخدمت الکترونیک معاونین استاندار و مدیران کل فرصت های سرمایه گذاری تماس با استاندار
صفحه اصلی > اخبار سايت 
زمان انتشار: 1400/7/22 - ساعت: 14:16

استاندار قم:

موانع موجود در مسیر پیشرفت طرح‌های گردشگری قم احصا و پيگيري شود/ ضرورت بهره برداري هر چه سريعتر از نمايشگاه بين المللي قم

موانع موجود در مسیر پیشرفت طرح‌های گردشگری قم احصا و پيگيري شود/ ضرورت بهره برداري هر چه سريعتر از نمايشگاه بين المللي قم

استاندار قم با تاکید بر بررسي و پيگيري مشكلات طرح‌های گردشگری از سوي اداره‌کل میراث فرهنگی استان گفت: باید با مراجعه به سرمایه‌گذاران، موانع موجود در مسیر پیشرفت طرح‌هایی که به صورت نیمه کاره و ناتمام رها شدند، مشخص شود.

به گزارش روابط عمومي استانداري قم دكتر بهرام سرمست در هفتمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم ، طي سخناني با اشاره به طرح‌های ثبت ملی انگشتر، توسعه زیرساخت‌های گردشگری و همچنین ایجاد بازارچه صنایع دستی در بازار کهنه و نو به عنوان سه طرح اقتصاد مقاومتی در حوزه گردشگری قم، اظهار كرد: ثبت ملی انگشتر اقدامی مناسب برای شناسایی هویت شهر مقدس قم است.

استاندار قم با اشاره به تلاش میراث فرهنگی استان برای ایجاد مرکز دائمی عرضه محصولات صنایع دستی در بازار شمسه، افزود: تسهیلاتی که برای هنرمندان و صنعتگران حوزه صنایع دستی در نظر گرفته شده است، باید محقق شود.

سرمست طرح توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان را مورد توجه قرار داد و گفت: برغم اینکه میراث فرهنگی استان در این طرح از زمان بندی جلوتر است، و به هدف‌گذاری مورد نظر نیز دست یافته، ولی در سطح شهر چند هتل در حال احداث پيشرفت كافي و مطلوب را ندارند.

استاندار قم طرح مرمت بازار کهنه قم نيز را مورد توجه قرار داد و بيان كرد: در جریان بازدیدی که از بازار کهنه صورت گرفت، توافق‌هایي با هیات امنا و کسبه این مکان تاریخی انجام شد كه بايستي پيگيري شوند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه شهرداری به تعهدی که داشت عمل کرد، و انتظار داريم تا پیگیری‌های لازم از سوي ميراث فرهنگي با کمک سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی انجام شود، تا اين ممحل مرمت شده و تعهداتي که بر عهده میراث فرهنگی است، به موقع تحقق پیدا کند.

سرمست در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح احداث باند دوم راه پردیسان - کهک به عنوان یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی قم در حوزه عمرانی و زیربنایی، خاطرنشان کرد: این جاده به یکی از مسیرهای خطرناک تبدیل شده، و متاسفانه همشهریانی را نیز از دست دادیم، از این رو به لحاظ اهمیت این موضوع، بايستي پیگیری فوری صورت بگیرد، بویژه در اعتبارات ۱۴۰۱ رقم و سهم عمده‌ای برای این طرح در نظر گرفته شود تا یک راه اَمن و ایمنی را در اختیار شهروندان و گردشگران قرار دهیم.

وی همچنین طرح اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به راه آهن سراسری کشور را به عنوان یکی از طرح ‌های اقتصاد مقاومتی استان مورد توجه قرار داد و یادآور شد: مناطق ویژه اقتصادی اهمیت زیادی دارند، و اتصال سلفچگان نیز به عنوان یک بندر خشک در مرکز ایران به شبکه ریلی کشور که می‌تواند بُعد بین المللی نیز پیدا کند، در ارتقای مزیت نسبی و رقابتی این منطقه بسیار موثر می‌باشد.

سرمست یادآور شد: طرح اتصال سلفچگان به راه‌آهن سراسری از طرح‌های راهبردی است، که از سه سال پیش با دستور رئیس جمهور وقت، فعال شد.

وی ابراز امیدواری کرد: با اتمام به موقع طرح فوق، سرمایه‌گذاری‌ها و ترانزیت کالا به سهولت انجام شود.

سرمست در ادامه با اشاره به طرح نمایشگاه بین‌المللی قم از جمله طرح‌های اقتصاد مقاومتی استان، این طرح را برای قم راهبردی خواند، و گفت: مقدمه این طرح راه دسترسی آن است، و فراز و نشیب زیادی را طی کردیم تا به این مرحله رسیدیم.

وی با بیان اینکه در چندین نوبت انتظار داشتیم طرح راه دسترسی به این نمایشگاه تکمیل شود، گفت: بايستي نمایشگاه بین‌المللی و راه دسترسی آن هرچه سريعتر افتتاح شود و شاهد برگزاری نمایشگاه‌های کلان و بین المللی در این نمایشگاه باشیم.

وی با تاکید بر اینکه عوامل مختلفی در تاخیر این طرح نقش داشته است، گفت: کرونا موجب شد که همه نمایشگاه‌های استان تعطیل شود که این مساله در به تعویق افتادن اجرای طرح راه دسترسی به نمایشگاه نیز نقش بسزایی داشته است.

وی بیان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین اتاق بازرگانی و صنایع و معادن برای تکمیل نمایشگاه، تلاش خود را صرفا به افتتاح راه دسترسی معطوف نکنند، و به گونه‌ای کار را دنبال کنند که با رفع شرایط کرونایی در نخستین فرصت شاهد بهره‌برداری از نمایشگاه باشیم‌.

 

شناسه خبر: 23614      تعداد بازدید: 135

RSS
جستجو
جدیدترین ها
گزارش تصویری


    سه شنبه های اقتصادی استاندار قم- 16-09-1400 سه شنبه های اقتصادی استاندار قم- 16-09-1400 نشست استاندار قم با اصحاب رسانه و اعضاي خانه مطبوعات استان نشست استاندار قم با اصحاب رسانه و اعضاي خانه مطبوعات استان روزكاري استاندار قم- دوشنبه مورخ 15-09-1400 روزكاري استاندار قم- دوشنبه مورخ 15-09-1400 روزكاري استاندار قم- يكشنبه مورخ 14-09-1400 روزكاري استاندار قم- يكشنبه مورخ 14-09-1400
یادداشت ها